Zakład Podstaw Żywienia Człowieka powstał w grudniu 2000 roku w odpowiedzi na  potrzebę zapewnienia właściwego poziomu realizacji nowych zadań dydaktycznych i badawczych powstałych w wyniku rozszerzenia dotychczasowego profilu Wydziału, który z Wydziału Rybactwa i Technologii Żywności przekształcił się w Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa. Na kierownika Zakładu powołano dr hab. n. med. Elżbietę Kucharską. Pracownikiem Zakładu w tym czasie była także dr inż. Teresa Seidler. Uruchomienie Studium Doktoranckiego na Wydziale dało możliwość pozyskania doktorantów, którzy po wypromowaniu zasilili stan osobowy Zakładu. Nowymi pracownikami zostały:

dr inż. Edyta Balejko (od roku 2008) – adiunkt;

dr inż. Anna Bogacka (od roku 2010) – adiunkt;

dr inż. Anna Sobczak-Czynsz (od roku 2015) – adiunkt.

Wcześniej (w 2009 r.) Kierownik Zakładu uzyskała tytuł Profesora a dr inż. T. Seidler stopień doktora habilitowanego (2005 r.). Aktualnie stan osobowy Zakładu uzupełniają również doktorantki – mgr inż. Angelika Heberlej oraz mgr inż. Daria Paradowska.

Od początku powstania Zakład musiał zmierzyć się z ogromem zadań wynikających z dużego zainteresowania  studentów nowymi kierunkami studiów powstającymi na Wydziale. Wymagało to opracowywania przez pracowników Zakładu nowych programów studiów, tematyki wykładów i ćwiczeń z przedmiotów, które realizowano na różnych kierunkach, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz tematyki badawczej prac doktorskich, magisterskich i inżynierskich. Zakład, w ramach działalności dydaktycznej realizował lub nadal realizuje zajęcia z następujących przedmiotów: podstawy żywienia człowieka, żywienie człowieka, dietetyka, patofizjologia, współczesne trendy w dietetyce, alergeny w żywności, żywienie różnych grup ludności, edukacja żywieniowa, patofizjologia w żywieniu człowieka, zasady żywienia i dietetyki, żywienie w turystyce, kultura żywienia w różnych regionach świata, probiotyki w żywności,  dietetyka w żywieniu człowieka, żywność i żywienie w dobie globalizacji, bezpieczeństwo i higiena podróżnych, immunogenne działanie składników żywności, immunologia, zoonozy, polityka wyżywienia, żywność funkcjonalna i dietetyczna, żywność tradycyjna i regionalna, patomorfologia, mikrobiologia lekarska, biologia zakażeń,  mechanizmy zakażeń i serologia. Ważnym uzupełnieniem działalności dydaktycznej jest prowadzenie wykładów na Wydziałowym Studium Podyplomowym „Żywienie człowieka – promocja zdrowia”.

Tematyka badań naukowych realizowanych w Zakładzie w ramach badań statutowych i prac doktorskich obejmuje  ocenę sposobu żywienia różnych grup ludności z uwzględnieniem wpływu  różnych czynników, stopień zaopatrzenia organizmu w wybrane witaminy, modyfikowanie dietą niedoborów białkowych u chorych z niewydolnością nerek, udział  probiotyków w modelowaniu odporności organizmu oraz suplementację diet sportowców witaminami, modyfikowanie diet pacjentów hemodializowanych, otyłych, matek i dzieci z alergią pokarmową w celu poprawy jakości życia, wydłużenia okresu przeżycia, poprawy parametrów biochemicznych i immunologicznych, obrony antyoksydacyjnej ustroju.

Owocem realizacji badań z powyższej tematyki było pięć doktoratów, których promotorem była prof. dr  hab. n.med. Elżbieta Kucharska (3 doktoraty) i dr hab. inż. Teresa Seidler, prof. nadzw. (2 doktoraty).

Tematyka badawcza Zakładu Podstaw Żywienia Człowieka od początku istnienia wzbudzała zainteresowanie studentów czego dowodem było wypromowanie do stycznia 2016 roku, 232 magistrów i 142 inżynierów.

Wyniki prac badawczych pracownicy Zakładu Podstaw Żywienia Człowieka  publikują w renomowanych czasopismach krajowych i zagranicznych. W dorobku naukowym pracowników Zakładu Podstaw Żywienia Człowieka są również napisane liczne rozdziały w książkach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz w skryptach akademickich.

Wszyscy pracownicy Zakładu Podstaw Żywienia Człowieka uczestniczyli w wielu konferencjach naukowych – ogólnopolskich i międzynarodowych prezentując wyniki badań w postaci referatów, doniesień ustnych i posterów oraz w organizacji IX Krajowych Warsztatów Żywieniowych (2010 r). Do ważnego dorobku, z punktu widzenia praktycznego należy zaliczyć współautorstwo dr inż. E. Balejko w opracowaniu czterech patentów. Swoją wiedzą pracownicy Zakładu służą poprzez wykonywanie recenzji dorobku profesorskiego, habilitacyjnego, doktoratów, artykułów naukowych do wielu czasopism naukowych, krajowych i zagranicznych oraz opinii eksperckich dla Naukowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, ponadto opinii sądowych.

Na podkreślenie zasługuje również zaangażowanie pracowników, doktorantów, dyplomantów i członków kół naukowych istniejących przy Zakładzie Podstaw Żywienia Człowieka, w promocję zdrowego żywienia poprzez organizowanie prelekcji i warsztatów w szkołach różnego szczebla,  wywiadów w mediach, wykładów wygłaszanych w ramach Zachodniopomorskiego  Festiwalu Nauki, prezentacji w ramach  Nocy Naukowców, Otwartych Drzwi  Wydziału i Uczelni i pracę w jury Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – blok Żywienie) i wykładów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pracownicy Zakładu Podstaw Żywienia Człowieka pozyskali dofinansowanie na zakup aparatury naukowej (ELISA i HPLC), co umożliwiło wdrożenie nowej tematyki badawczej. Ponadto podejmowali współpracę z podmiotami gospodarczymi uzyskując wsparcie finansowe badań. Doktoranci Zakładu kilkakrotnie uzyskali pomoc stypendialną na badania z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w ramach programu Kapitał Ludzki.

Sumaryczna ilość prac opublikowanych w Zakładzie od 2000 r. to 136 prac naukowych i wystąpień zjazdowych, 90 ekspertyz sądowych. Pracownicy aktywnie uczestniczą w bieżących pracach organizacyjnych i administracyjnych Wydziału i Uczelni.